Правила благоустрою

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням сесії

Кушугумської селищної ради

від 09 лютого 2011 року №2

 

ПРАВИЛА

благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів та додержання тиші в громадських місцях смт. Кушугум

 

 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

 

1.1. Правила благоустрою території смт Кушугум, додержання тиші в громадських місцях та житлових зонах (далі — Правила) встановлюють єдині та обов’язкові для виконання норм і вимоги в сфері благоустрою, додержання тиші, визначають порядок прибирання та утримання селищних територій, в тому числі і прилеглих до меж будівель, споруд та огорож, а також внутрішніх виробничих територій, для всіх юридичних і фізичних осіб, користувачів або власників земельних ділянок, забудовників, власників та орендаторів приміщень, споруд, будівель, розташованих на території смт. Кушугум, незалежно від форм власності, відомчої приналежності та громадянства.

1.2. Правила розроблені на підставі діючого законодавства України.

1.3. Правила містять загальнообов’язкові на території селища норми, за порушення яких передбачена відповідальність згідно нормам чинного законодавства України.

1.4. Ці Правила регулюють правовідносини учасників щодо благоустрою території селища Кушугум, забезпечення в ньому чистоти та належного санітарного стану, додержання тиші в громадських місцях і визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку.

1.5. Учасниками правовідносин відповідно до Правил є відповідальні посадові особи, громадяни, а також посадові особи, уповноважені здійснювати контроль за дотриманням цих Правил.

1.6. Основні терміни.

У даних правилах терміни мають такі значення:

— благоустрій селища – стан чистоти, впорядкування, злагодженості  та зручності побуту в селищі,

— суб’єкт господарювання – зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка проводить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності,

— територія прибирання – територія на якій проведений комплекс заходів щодо  збору, вивезення сміття та складається з території суб’єкта господарювання, закріпленої території та прилеглої території,

— територія суб’єкта господарювання – це територія в межах виділеної земельної ділянки, яка знаходиться у власності користувачів або надана в оренду фізичним чи юридичним особам,

— закріплена територія – територія, яка закріплена рішенням виконавчого комітету селищної ради,

— прилегла територія – територія, яка межує з територією суб’єкта господарювання  на відстані 15 м ( по периметру) від огорожі, споруди або обмежена краєм проїзної частини вулиці чи дороги включаючи прибардюрну частину;

— тимчасові об’єкти для обслуговування населення – кіоски, павільйони,  відкриті літні кафе, стоянки автотранспорту та інші споруди не вище двох поверхів, розміщених на строк до 5 років;

— малі архітектурні форми та елементи зовнішнього благоустрою:

— в’їздні  знаки, рекламне обладнання, фонтани, ліхтарі вуличного освітлення, урни, паркани, паркові лави;

— відповідальні посадові особи – посадові особи суб’єктів господарювання;

— спеціалізовані підприємства – підприємства, функціональним призначенням яких є виконання відповідних робіт;

—  відходи – будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення;

— відходи побутові (тверді, рідкі), сміття – усі рештки сфери споживання, які утворюються в житлових приміщеннях, організаціях, установах (пакувальні засоби, поламані меблі, харчові рештки, тощо), а також сміття з вулиць, новобудов та інше;

— відходи промислові – рештки сировини, матеріалів або напівфабрикатів, що утворюються під час виготовлення продукції і які втратили свої корисні властивості в процесі фізико-хімічної переробки.

 

 1. ОБОВ’ЯЗКИ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА ГРОМАДЯН ПО БЛАГОУСТРОЮ СЕЛИЩА.

 

Відповідальні посадові особи підприємств, організацій (установ) та громадяни зобов’язані:

2.1. Благоустрій вулиць, бульварів, площ, парків та інших селищних територій здійснювати лише на основі проектів, які передбачають весь комплекс робіт, що впливає на художню виразність не обмежує і не перешкоджає прибиранню територій сучасним механізованим способом.

2.2. Будівництво і встановлення кіосків, павільйонів, лотків, огорож, парканів, палаток різного призначення та інше проводити на підставі розроблених проектів та дозволу, виданого виконавчим комітетом селищної ради в установленому порядку.

2.3. Забезпечувати технічну справність і безпечність шляхів, тротуарів та інших твердих покрить, тимчасових споруд, а також малих форм архітектури, в тому числі торгово-побутових кіосків, павільйонів на зупинках автотранспорту, шляхових знаків, декоративних ваз, скульптур, обладнання дитячих ігрових та спортивних площадок, розміщених на територіях домоволодінь, парках, скверах та вуличних територіях.  Малі архітектурні форми повинні утримуватись в задовільному стані, фарбуватися не рідше одного разу на рік.

2.4. В зеленому будівництві планомірно підвищувати декоративні якості парків, лісопарків, озеленювальних насаджень, доводячи їх до рівня садово-паркового мистецтва шляхом ландшафтної реконструкції. Проводити своєчасний знос аварійних та фаутних зелених насаджень згідно діючого законодавства.

2.5. По можливості уникати асфальтобетонних покрить в парках, скверах і застосовувати покриття з місцевого природного матеріалу та ущільненого ґрунту. Не допускати асфальтування мозаїчних покрить та покрить із брущатки.

2.6. Утримувати фасади будинків, споруд та огорожу в належному технічному стані.

2.7. Не допускати фарбування скульптурних зображень, пам’ятників, монументів, меморіальних комплексів.

2.8. Перевозити всі види вантажів (особливо рідких і сипучих) тільки на обладнаних або пристосованих для цього автомашинах і причепах, не допускати забруднення території населеного пункту.

2.9. Утримувати кришки колодязів підземних комунікацій у справному стані та на рівні дорожнього покриття.

2.10. Забезпечувати в районах зелених насаджень охоронну зону повітряних електричних ліній та підземних теплових, водопровідних і каналізаційних мереж.

2.11. Облаштовувати газони та квітники, постійно косити газони на території прибирання.

2.12. При проведенні будівельних робіт встановлювати огорожу місця виконання робіт та утримувати її в належному технічному і санітарному стані, встановити інформаційні щити із зазначенням організації – виконавця, відповідального за проведення робіт, строку їх закінчення, номер телефону, за яким можливо одержати додаткову інформацію.

2.13. Не допускати самовільного прокладання телефонних ліній та ліній кабельного телебачення, інтернету без дозволу селищної ради на землях комунальної та державної власності.

2.14. Встановити та утримувати в задовільному стані номерні знаки житлових будинків, таблички та вивіски на службових, виробничих та інших будівлях.

2.15. При торгівлі напоями на розлив забезпечувати відведення стічних вод до каналізаційної мережі, а при її відсутності в спеціальні резервуари. Звільнена тара підлягає поверненню.

2.16. При торгівлі пивом встановлювати в місцях виносної торгівлі необхідну кількість біотуалетів та проводити їх своєчасне обслуговування.

2.17. Підтримувати санітарний стан вулиць, площ, парків, прибудинкових територій, місць масового відпочинку та інших територій на рівні встановлених правил, вимог, приділяючи особливу увагу санітарно-побутовим спорудам.

 

 1. ПОРЯДОК УТРИМАННЯ І ПРИБИРАННЯ ВУЛИЧНИХ, ДВОРНИХ ТЕРИТОРІЙ, ПАРКІВ СЕЛИЩА

 

Прибирання і утримання селищних територій у порядку, встановленому даними правилами, проводиться:

3.1. Механізоване та ручне прибирання проїжджої частини вулиць, тротуарів, зупинок громадського транспорту здійснюється спеціалізованими підприємствами.

3.2. Суб’єкти господарювання – підприємства, організації, установи, заклади прибирають прилеглу та закріплену територію.

3.3. При наявності розриву між будівлями або земельними ділянками, якщо межа між ними не визначена виконавчим комітетом селищної ради та актом землекористування, межею являється середина розриву.

3.4. Всі торгівельні, орендні підприємства та організації незалежно від форм власності та відомчої належності, які розміщені в житлових будинках та на територіях домоволодінь, а також кіоски, майстерні, лотки і інші повинні мати погоджені з райсанепідемстанцією та обслуговуючим комунальним підприємством схеми прилеглих територій, прибирання яких здійснюється працівниками цих підприємств чи організацій.

3.5. Прибирання відведеної та прийнятою будівельниками під забудову території, а також території навколо будівельних майданчиків по периметру на відстані 15 м виконується будівельними організаціями до здачі об’єкта в експлуатацію.

3.6. Прибирання на ділянках навколо вуличних кіосків, ринків, павільйонів, лотків, майстерень по ремонту годинників та взуття, трансформаторних підстанцій, теплопунктів, бойлерних та пересувних об’єктів торгівлі в радіусі 15 м здійснюють власники цих об’єктів.

3.7. Власники земельних ділянок, орендарі, будівлі та ділянки яких розміщені на вулицях, що не мають забудови з протилежної сторони, прибирають весь масив проїжджої території, обох тротуарів.

3.8. Прибирання селищних територій в районах приватної забудови здійснюється їх власниками в межах домоволодінь до проїжджої частини вулиці.

3.9. Прибирання селищних територій та вивіз сміття здійснюється в межах потреби спеціалізованим підприємством.

Загальний санітарний день прибирання селища – п’ятниця.

3.10. Спеціалізовані комунальні підприємства встановлюють урни на тротуарах, площах, зупинках громадського транспорту, в парках, скверах та інших громадських місцях.

Суб’єкти господарювання інших форм власності зобов’язані встановлювати урни біля входу і виходу з адміністративних, побутових, навчальних, торгових приміщень, біля торгових палаток, павільйонів та інших споруд.

Урни повинні утримуватися в належному естетичному, технічному стані та щоденно звільнятися від сміття.

3.11. Прибирання вулиць і тротуарів, площ в період снігопаду проводиться комунальними спеціалізованими підприємствами.

У випадку сильних снігопадів прибирання здійснюється у відповідності з спеціальними рішенням виконавчого комітету селищної ради, визначаючи режим прибирання територій селища і участь у прибиранні організацій та підприємств.

При снігопадах і ожеледиці суб’єкти господарювання зобов’язані на територіях прибирання очищати тротуари від снігу та льоду та посипати піском. Своєчасно очищати дахи, водостічні труби, карнизи від льоду із забезпеченням заходів безпеки (встановлення огорож на тротуарах і негайним прибиранням скинутого снігу та льоду).

Пісок заготовлюється кожним суб’єктом господарювання до настання холодів. Вивезення снігу здійснюється в спеціально відведені місця.

3.12. Відповідальні посадові особи суб’єктів господарювання зобов’язані щорічно за два місяці до кінця календарного року укладати договори на наступний рік з спеціалізованими організаціями на вивіз та знешкодження відходів та сміття.

 

 1. ОЧИСТКА ДОМОВОЛОДІНЬ

 

4.1. Відходи та сміття вивозиться  спеціалізованим підприємством з усіх домоволодінь на підставі укладених договорів, а також самостійно підприємствами спеціально обладнаним транспортом.

4.2. Суб’єкти господарювання та громадяни, які мають будинки на правах приватної власності зобов’язані щорічно, за два місяця  до  кінця календарного року,  укладати договори  вивезення, приймання та знешкодження побутових відходів на наступний рік.

4.3. Місця (майданчики) для розміщення у дворах контейнерів по збору твердих побутових відходів визначаються спеціалізованим комунальним підприємством і узгоджуються з виконавчим комітетом Кушугумської селищної ради, районною санепідемстанцією та державною екологічною інспекцією, асфальтуються та освітлюються. До місця (майданчика) забезпечується вільний проїзд.

4.4. Місця зупинок спецавтотранспорту по збору побутових відходів визначаються власниками будинків спільно з санепідемстанцією та спеціалізованим комунальним підприємством.

Графіки руху спецавтотранспорту по збору побутових відходів розробляються спеціалізованим підприємством та погоджуються з районною санітарно-епідеміологічною станцією, власниками будинків, вуличними комітетами.

4.5. Прибирання майданчиків, на яких розміщені контейнери, сміттєзбірники і прилеглі до них території, місця збору побутового сміття у спецтранспорт здійснює спеціалізоване комунальне підприємство, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та інші суб’єкти господарювання.

В районах приватної забудови місця збору побутового сміття у спецтранспорт прибирає водій спецтранспорту.

За належний технічний стан сміттєзбірників (контейнерів) несе відповідальність їх власник.

4.6. Вивіз рідких нечистот із вигрібних туалетів домоволодінь незалежно від їх форм власності та відомчої належності здійснюється спеціалізованим транспортом.

4.7. Домовласники забезпечують вільний під’їзд до вигрібних ям і туалетів та освітлення даних територій в темний час доби.

4.8. Вибирання твердих осадків із каналізаційних колодязів, вигрібних туалетів та ям проводиться безпосередньо на транспортний засіб для негайного їх вивезення.

4.9.  Дворові та громадські туалети повинні утримуватися їх власниками в постійній чистоті і справності та щоденно дезінфікуватись.

4.10. При виконанні в будинках ремонтних робіт будівельне сміття щоденно вивозиться власниками будинків (квартир) та організаціями, які проводять ремонт.

4.11. Відповідальні посадові особи спеціалізованих комунальних підприємств усіх форм власності та відомства, що мають на балансі житловий фонд, зобов’язані:

— утримувати підвали, горища, інші підсобні приміщення закритими або обладнувати їх сітками для попередження проникнення в них тварин та гризунів.

— забезпечувати прибирання підвалів від сміття, сторонніх предметів, а також своєчасну санітарну обробку їх після аварійних ситуацій на внутрішньо будинкових мережах.

 

 1. ПРОВЕДЕННЯ ЗЕМЛЯНИХ РОБІТ

 

5.1. Для здійснення земляних робіт, які проводяться на селищних територіях (вулицях, провулках, спусках, зелених зонах, площах і розташованих на них дорогах, тротуарах) – суб’єкти господарювання, які безпосередньо проводять роботи, повинні отримати в виконавчому комітеті селищної ради дозвіл (ордер) на право виконання земляних робіт.

Підставою для отримання дозволу (ордеру) є графік виконання робіт та договір з спеціалізованими підприємствами  на відновлення асфальтобетонного   покриття та зелених зон.

5.2. Розміщення і прокладка підземних споруд та інженерних мереж в смт. Кушугум виконується у відповідності до проектів, погоджених з усіма зацікавленими службами селища згідно відповідного рішення виконавчого комітету селищної ради.

5.3. При проведенні робіт, пов’язаних з розкопуванням ґрунту, суб’єкти господарювання забезпечують за власний рахунок відновлення поверхні пошкодженої ділянки та існуючого покриття в термін, встановлений ордером.

5.4. У всіх випадках під час виконання земляних робіт повинні бути забезпечені безпечні умови для руху транспорту та пішоходів:

 • виставлятись попереджувальні знаки;
 • встановлюватись пішохідні містки та огорожа стандартного зразка.

5.5. Відповідальність за організацію безпеки руху транспорту і пішоходів у місцях виконання робіт до повного відновлення дорожнього покриття і здачі ордера залишається за виконавцем робіт.

5.6. Відновлення асфальтового покриття місць розкопок та зелених зон  здійснювати тільки спеціалізованими організаціями, які забезпечують необхідну якість відновлювальних робіт.

5.7. При виконанні робіт забороняється:

 • засипати землею та будівельними матеріалами дерева, кущі, газони, люки колодязів, лотки, водоприймальні решітки, перепускні труби та дренажі, геодезичні знаки, проїжджу частину вулиць, тротуари;
 • псувати існуючі споруди, зелені насадження, елементи благоустрою, засоби регулювання дорожнього руху;
 • відкачувати воду із колодязів, траншей і котлованів та резервуарів прямо на тротуари та проїжджу частину вулиць;
 • залишати на проїжджій частині вулиць, тротуарах, газонах землю та будівельне сміття після закінчення робіт;
 • займати зайві площі для складування матеріалів, огороджувати територію для проведення робіт більше відведеної;

—     захаращувати проходи і проїзди у двори, порушувати нормальний проїзд автотранспорту і рух пішоходів.

 

 1. УТРИМАННЯ ТА ОХОРОНА ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ

 

6.1. Зелені насадження – дерева, кущі, клумби, газони, плодово-ягідні та декоративні насадження, парки, сквери та лісосмуги, бульвари, озеленені упорядковані території, зелені зони та інші об’єкти озеленення.

За функціональними ознаками та за характером використання зелені насадження розподіляються на:

— загального користування (парки, сквери, бульвари, набережні, лісопарки, лугопарки, гідропарки та ін.);

— обмеженого користування (насадження на територіях громадських і житлових будівель, шкіл, дитячих закладів, закладів охорони здоров’я, промислових підприємств, складських територій тощо);

— спеціального призначення (насадження вздовж вулиць, у санітарно-захисних і охоронних зонах, на територіях виставок, кладовищ, ліній електропередач високої напруги, лісомеліоративні насадження, пришляхові насадження в межах селища, захисні, водоохоронні, протипожежні та інші насадження).

6.2. Охорона зелених насаджень селища включає систему правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на їх раціональне використання з врахуванням природоохоронного, рекреаційного, історико-культурного призначення.

Охорона зелених насаджень селища Кушугум є громадським обов’язком кожного жителя. Всі громадяни при відвідуванні зон відпочинку, лісопарків, парків, садів, скверів, бульварів, набережних та інших місць масового відпочинку зобов’язані  підтримувати чистоту, порядок, бережно ставитись до зелених насаджень, запобігати пошкодженню та нівеченню дерев, кущів, квітів, газонів, сприяти органам внутрішніх справ, органам державної влади та місцевого самоврядування, власникам зелених насаджень в боротьбі з порушниками цих Правил.

Розроблення та забезпечення виконання заходів по розвитку і утриманню зелених насаджень селища покладається на виконавчий комітет селищної ради.

6.3. Відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається:

щодо насаджень, які відносяться до комунальної власності, — на спеціалізовані комунальні підприємства зеленого будівництва, до інших форм власності – на землевласників і землекористувачів;

на вулицях перед будівлями до проїжджої частини, всередині квартальних насаджень та садів селища – на власників (орендарів) житлових, громадських і промислових будівель та споруд, а також на власників, будівель побуту, торгівлі, освіти, охорони здоров’я, які розташовані у житлових районах;

на територіях підприємств, а також на прилеглих до них ділянках і санітарно-захисних зонах – на ці підприємства;

на територіях зелених насаджень, відведених під будівництво, з дня початку робіт – на керівників організацій, котрим відведені земельні ділянки, або керівників будівельних організацій;

на пустирях, берегах водоймищ, річок – на керівників прилеглих підприємств за рішенням виконавчого комітету селищної ради;

на приватних садибах і прилеглих ділянках – на їх власників.

6.4. До обов’язків власників і користувачів селищних зелених насаджень входить:

забезпечення збереження насаджень, квітів, газонів, доріжок і обладнання та належний догляд за ними відповідно до чинного законодавства України та цих Правил;

забезпечення поливання зелених насаджень та вжиття заходів до розширення їх площ;

вжиття протягом року необхідних заходів щодо боротьби із шкідниками та хворобами зелених насаджень, в тому числі замащування пошкоджень, забезпечення лікування зелених насаджень;

видалення сухостійних дерев та чагарників, вирізування сухих і поламаних гілок самостійно або за договорами із спеціалізованими підприємствами та організаціями. При цьому вирубування сухостою проводиться після погодження з виконавчим комітетом селищної ради, комунальним підприємством зеленого будівництва та екологічною інспекцією;

косіння трави, збирання та вивезення сміття та опалого листя;

заміна у повному обсязі засохлих та пошкоджених, а також засадження нових дерев і кущів;

планомірне підвищення декоративних якостей селищних парків, лісопарків та інших зелених насаджень, доведення їх до рівня садово-паркового мистецтва шляхом ландшафтної реконструкції. Проведення своєчасного зносу аварійних зелених насаджень;

забезпечення в районах зелених насаджень охоронної зони повітряних електричних ліній та підземних теплових, водопровідних і каналізаційних мереж. Своєчасне обрізування гілок в охоронній зоні струмопровідних мереж, а також тих, що закривають найменування вулиць та номерні знаки будинків, забезпечують балансоутримувачі електричних мереж та балансоутримувачі житлових будинків. Обрізування проводиться за графіком, погодженим з власником (балансоутримувачем) зелених насаджень та під його контролем;

проведення ефективних заходів по підвищенню родючості ґрунтів, запобігання забрудненню зелених насаджень відходами, сміттям, їх заболочуванню та заростанню бур’янами;

підживлення і поливання дерев і кущів, обрізання їх крон, вирізування сухих гілок, знешкодження омели та інших паразитичних утворень, утримання в належному стані живої огорожі (газонного бордюру);

огородження дерев при проведенні будівельних та ремонтних робіт;

власники будівель та інших архітектурних форм, що знаходяться на території зелених насаджень, зобов’язані своєчасно ремонтувати все своє майно та будівлі, утримувати його в належному технічному та естетичному стані.

6.5. На спеціалізовані комунальні підприємства покладається:

постійний оперативний контроль за утриманням і благоустроєм зелених насаджень, ведення їх обліку;

планування робіт по озелененню, відповідальність за якість та рівень озеленення;

забезпечення чистоти і порядку, своєчасного догляду за зеленими насадженнями, що знаходяться на їх балансі;

ремонт і посів газонів, посадка дерев, кущів та квітів, косіння трав прополювання квітників, обрізування дерев та кущівообробка проти хвороб та шкідників, підкормка молодих саджанців, викорчовування пнів, вивезення сміття та гілок;

утримання та експлуатація всієї інфраструктури зелених насаджень в селищі Кушугум.

6.6. На території зелених насаджень забороняється:

— зносити та пересаджувати дерева та чагарники без спеціального дозволу;

— складувати будь-які матеріали;

— влаштовувати звалища сміття, снігу та льоду;

— самовільно садити дерева, кущі, влаштовувати городи;

— посипати кухонною сіллю сніг та лід на тротуарах;

— обладувати стоянки автомашин, мотоциклів, велосипедів та інших транспортних засобів;

— будь-яке будівництво, у тому числі і павільйонів для торгівлі, розміщення малих форм архітектури без погодження (рішення) виконавчого комітету селищної ради;

— використовувати малі форми архітектури не за призначенням;

— влаштовувати зупинки пасажирського транспорту на газонах, біля дерев та живоплотів без погодження зі спеціально уповноваженими органами;

— ходити по газонах, влаштовувати катки, кататися на ковзанах, санчатах, за винятком місць, спеціально для цього відведених і обладнаних;

— випалювати суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати інші правила протипожежної безпеки;

— підвішувати на деревах гамаки, гойдалки, мотузки для сушіння білизни, прикріплювати рекламні щити, електропроводи, електрогірлянди з лампочок та інші предмети, якщо вони можуть пошкодити дерево;

— добувати з дерев сік, смолу, робити надрізи, написи, забивати цвяхи, скоби, обмотувати дерева дротом, наносити інші механічні пошкодження;

— знищувати мурашники, ловити птахів і звірів та стріляти у них;

— засмічувати і засипати водоймища або влаштовувати на них загати;

— зносити та пересаджувати дерева, кущі, квітники та інші види зелених насаджень, змінювати планування. Реконструкцію та ремонтні роботи без відповідного виконавчого комітету та ордеру (дозволу) на виконання таких робіт. При цьому знесення і пересадка зелених насаджень здійснюється за рахунок коштів забудовників під контролем спеціалістів комунальних підприємств;

— випускати та вигулювати собак без намордників, випасати худобу, ламати та псувати дерева, кущі, квітники, зривати квіти, бутони та бруньки;

— захаращувати газони після пікніків, ловити птахів та тварин;

— відводити ділянки під забудову постійного або тимчасового характеру, ділянки під вантажно-розвантажувальні роботи;

— при здійсненні підкопів у зоні кореневої системи дерев проводити роботи на глибині менше 1,5 – 2 метрів;

— після закінчення торгівлі залишати на території зелених насаджень сміття, грязь, контейнери та інші предмети і речовини.

6.7. Порядок знесення зелених насаджень при будівництві.

Підприємствам, установам, організаціям всіх форм власності, їх філіям та представництвам, фізичним особам знесення зелених насаджень дозволяється  при наявності розпорядження селищного голови та спеціального дозволу виконавчого комітету селищної ради на знесення зелених насаджень.

6.8. Відповідно до вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» всі зелені насадження підлягають державній охороні. За самовільне знищення і пошкодження зелених насаджень керівники підприємств, установ та організацій, а також фізичні особи, винні в спричиненні шкоди зеленим насадженням, самовільній вирубці, невжитті заходів охорони, недбалому та необережному відношенні до об’єктів озеленення, притягуються до відповідальності та відшкодовують спричинені збитки у встановленому законодавством розмірі та порядку.

6.9. За вимушене знесення та пошкодження зелених насаджень (при будівництві, прокладанні комунікацій тощо) підприємства, установи, організацій та фізичні особи зобов’язані відшкодувати їх вартість в дохід місцевого бюджету з послідуючим спрямуванням цих сум на відновлення зелених насаджень.

6.10. За незаконну порубку або пошкодження дерев з винних осіб стягується спричинена шкода та штраф у встановленому чинним законодавством розмірі.

6.11. Розміщення об’єктів торгівлі, громадського харчування та послуг на територіях селищних скверів, парків проводиться після розробки проекту детального планування і затвердження його у встановленому порядку.

6.12. Особи, винні у викраденні квітів, дерев, кущів, садово-паркового інвентаря, обладнання для поливу, фонтанів, малих архітектурних форм, притягуються до кримінальної відповідальності згідно чинного законодавства.

6.13. Вимоги цих Правил є обов’язковими для виконання всіма керівниками підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, фізичними особами а також організаціями та громадянами, що займаються проектуванням, створенням, експлуатацією, ремонтом та утриманням всіх видів зелених насаджень на території селища Кушугум.

 

 1. УТРИМАННЯ ТВАРИН (СОБАК, КОТІВ ТА ХИЖИХ ТВАРИН)

 

7.1. Відповідальні посадові особи спеціалізованих комунальних підприємств зобов’язані:

— ознайомити всіх громадян з  правилами тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах України;

— вимагати від мешканців, власників тварин, проведення реєстрації тварин та щеплення проти сказу.

7.2. Громадяни — власники тварин зобов’язані:

— реєструвати тварин в спеціалізованих комунальних підприємствах та проводити їм щеплення від сказу;

— не допускати утримання собак і котів у місцях загального користування /коридорах, підвалах, на сходових площадках, горищах/.

— у приватних будинках  встановлювати таблички на парканах про наявність собаки, а також дзвінки;

— вигулювати собак тільки на повідку та в наморднику, крім декоративних пород, уникати при цьому місць масового скупчення людей, особливо дітей;

— не відвідувати з собаками магазини, підприємства громадського харчування,  об’єкти соціального, культурного та побутового призначення, території лікарень, шкіл;

— не допускати забруднення тваринами тротуарів, газонів, алей, парків, скверів, дитячих майданчиків. У разі забруднення — прибирати за  своєю твариною;

— не проводити  купання собак в місцях масового відпочинку людей на воді.

Забороняється вигул собак в місцях масового відпочинку людей, на  подвір’ях дошкільних  та загальноосвітніх закладах, дитячих майданчиках, пляжу та інших місцях   загального користування, а також випасання худоби у не  відведених для цього місцях.

7.3. Підприємствам і організаціям:

— тримання собак і котів допускається за погодження з районним відділом ветеринарної медицини;

— тримання собак для охорони на підприємствах, в установах і організаціях дозволяється в обладнаних приміщеннях  або на прив’язі.

 

 1. ЗАБОРОНА ДІЙ СУБ’ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ ТА ГРОМАДЯН ВСТАНОВЛЕНИХ ДАНИМИ ПРАВИЛАМИ

 

Підприємствам, організаціям, закладам, установам, незалежно від форм власності, громадянам забороняється:

8.1. Складувати на вулицях будівельні та інші матеріали, розкопувати вулиці, копати ями для гасіння вапна, спалювати відходи та сміття.

8.2. Здійснювати паркування автотранспорту на тротуарах, бордюрах, газонах.

8.3. Забруднювати проїжджу частину вулиць при перевезенні вантажів, виїзді автотранспорту з будівельних майданчиків, мити балкони зливанням води.

8.4. Без відповідної кошторисної документації проводити на вулицях, площах, подвір’ях роботи по прокладанню водопровідних, каналізаційних та інших мереж.

8.5. Витрушувати одяг, килими, інші речі у під’їздах, парадних входах до будинків, кидати з балконів і вікон різні предмети.

8.6. Розклеювати оголошення, афіші на будинках, стовпах, парканах, деревах та інших не визначених для цього місцях.

8.7. Виливати рідкі відходи на селищній території та у водойми.

8.8. Проїзд у забрудненому одязі в селищному пасажирському транспорті.

8.9. Розташовувати реклами безпосередньо на кладовищах селища та на прилеглих до них територіях.

8.10. Спалювати сміття, опале листя, побутові, промислові та інші відходи на території підприємств, домоволодінь, парків, скверів, забруднювати їх хімічними та іншими розчинами.

8.11. Здійснювати торгівлю з рук, із машин або іншим чином у невстановлених місцях.

8.12. Ходити по газонах, зривати квіти, гілки дерев та кущів на вулицях, та інших місцях загального користування.

8.13. В’їзд автотранспорту, крім транспорту спеціального призначення, до місць масового відпочинку, парків, скверів, заповідних зон. Зони для стоянки автотранспорту, біля місць масового відпочинку людей, визначаються виконавчим комітетом селищної ради.

8.14. Складувати сміття, відходи на території селища,  на схилах річок та інших водойм, а також в місцях масового відпочинку, лісосмугах, зелених насадженнях.

8.15. Скидати в зливову каналізацію виробничі та побутові стоки, нафтопродукти, кидати сміття, пісок та інше.

8.16. Пересування вулицями селища (з твердим покриттям) механізмів на гусеничному ходу, крім зимового періоду, підчас снігових  заметів.

8.17. Заправляти, мити, ремонтувати автомобілі та інші транспортні засоби на придомових територіях, берегах річок та штучних водоймищ, вулицях, тротуарах, у парках і скверах, біля криниць та водорозбірних колонок.

8.18. Перекривати вулиці, шляхи до будівель, житлових будинків та споруд без погодження з органами ДАІ, виконавчим комітетом селищної ради.

8.19. Складування на вулицях і газонах селища будівельних матеріалів, цегли, труб, піску, ґрунту, щебеню, будівельного сміття, палива та інших будівельних і побутових відходів.

8.20. Вирубувати та пошкоджувати дерева й кущі на прибудинкових територіях, парках, скверах, у прибережних смугах, місцях відпочинку.

8.21. Зносити аварійні та сухостійні насадження без дозволу  виконавчого комітету селищної ради.

8.22. У прибережних захисних смугах забороняється розорювання земель, садівництво, городництво, зберігання та застосування пестицидів та добрив, будівництво баз відпочинку, дач, гаражів, мийки та обслуговування транспортних засобів і техніки, організація звалищ сміття, гноєсховищ, накопичення побутових та промислових відходів, будівельних матеріалів, стоянки автомобілів, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо, будівництво будь-яких споруд.

8.23. Встановлювати без відповідного дозволу палатки торгового та іншого призначення, інформаційні стенди на газонах, в парках, скверах, тротуарах, площах та біля історичних пам’яток.

 

 1. ПОВНОВАЖЕННЯ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ КУШУГУМСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ТА ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ КОНТРОЛЮ ПО ВИКОНАННЮ ДАНИХ ПРАВИЛ

 

9.1. На виконавчий комітет селищної ради покладається:

— затвердження переліку вулиць, площ і проїздів, які підлягають механізованому прибиранню, а також черговість їх прибирання в літній та зимовий період року;

— встановлення переліку селищних територій, які підлягають прибиранню силами суб’єктів господарювання;

— контроль за станом експлуатації та утримання зелених насаджень незалежно від форм власності;

— розробка перспективних напрямків у розвитку зеленого господарства;

— обстеження зелених насаджень та вжиття заходів для покращення їх стану та якості прибирання;

— перевірка правомірності знесення зелених насаджень;

— контроль за виконанням робіт по озелененню при будівництві.

Виконавчий комітет селищної ради при прийомці в експлуатацію будівель та споруд має право встановлювати їх власникам зони прибирання прилеглої озелененої території в розмірах, що перевищують встановлені цими Правилами.

9.2. Згідно з основами законодавства України, нагляд за дотриманням санітарних правил утримання вулиць, дворів та інших територій селища, а також місць громадського користування, пляжів здійснюється органами міліції, санепідемстанцією, державним управлінням екології та відповідними комунальними службами селища.

9.3. Дільничні інспектори районного відділу міліції зобов’язані:

— здійснювати постійний контроль за санітарним станом території закріпленої дільниці;

— виявляти осіб, які порушують санітарний стан території та в установленому порядку оформляти на них матеріали і направляти їх для розгляду до адміністративної комісії селищної ради;

 

 1. ДОДЕРЖАННЯ ТИШІ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ СЕЛИЩА Кушугум

 

Органи виконавчої влади, виконавчий комітет селищної ради, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення та зменшення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов’язані:

10.1. Не допускати перевищення рівнів шуму, встановлених санітарними нормами в таких приміщеннях і на таких територіях селища (захищені об’єкти) впродовж доби:

— житлових будинках і прибудинкових територіях;

— лікувальних закладах, закладах освіти, культури;

— гуртожитках;

— закладах громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального бізнесу;

— інших будівлях і спорудах, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

— парках, скверах, зонах відпочинку, розташованих на території селища.

10.2. Шум на захищених об’єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.

10.3.  У нічний час із 23 до 8 години на цих об’єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.

Проведення на захищених об’єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з 21 до 8 години, а у святкові та неробочі дні – цілодобово.

10.4. Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.

10.5. Передбачені підпунктами другим, третім, четвертим цього пункту вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки:

— здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

— здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;

— попередження або ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;

— надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;

— попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;

— проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи місцеве самоврядування;

— роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність житлових і громадських  будівель, за умов вжиття невідкладних заходів  щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

— відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, Дня селища та інших свят відповідно до рішень селищної ради, проведення спортивних змагань;

— проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із селищною радою.

10.6. Громадянам, підприємствам, установам, організаціям усіх форм власності забороняється проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у межах селища без погодження із селищною радою.

10.7. Забороняється застосування побутових піротехнічних виробів у нічний час, за винятком святкування Нового року в ніч з 31 грудня на 1 січня.

10.8. Забороняється використовувати побутові піротехнічні вироби, які створюють ефекти на висоті або шумові ефекти, на відстані ближче 100 метрів від лікарень, церков, дитячих установ, шкіл, інших громадських споруд та житлових будинків.

10.9 При проведенні масових заходів забороняється кидати приведені в дію побутові піротехнічні вироби під ноги перехожих, із вікон та балконів, здійснювати феєрверки з дахів будинків та вчиняти інші дії, від яких можуть постраждати люди або майно.

10.10. Використання піротехнічних виробів для демонстрацій феєрверків професійними піротехніками повинно проводитись відповідно до вимог нормативних актів України, які регулюють професійне використання піротехнічних виробів в Україні.

 

 1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ

 

11.1. Порушення Правил благоустрою території селища, а також недотримання цих Правил по забезпеченню чистоти та громадського порядку у селищі тягне за собою адміністративну відповідальність згідно з чинним законодавством.

11.2. Уповноважити відповідно до ст.255 Кодексу України про адміністративні правопорушення здійснення складання протоколів за порушення цих Правил відповідальних осіб апарату селищної ради та працівників спеціалізованих комунальних підприємств.

11.3. Кошти, які стягуються з порушників цих Правил, зараховуються до селищного бюджету.

11.4. Керівникам підприємств, організацій, установ, учбових закладів та громадських організацій систематично проводити роз’яснювальну роботу в своїх колективах з питань дотримання Правил утримання території.

В місцях скупчення людей періодично повідомляти вимоги Правил та необхідність їх дотримання.

 

ПЕРЕЛІК

порушень, за які настає відповідальність згідно зі статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

№ п/п  

Найменування порушень

Одиниця виміру Коефіцієнт до розміру неоподаткованого мінім. доходів громадян
      фізичні особи посадові особи, громадяни-СПД
1 2 3 4 5
1. Самовільне без дозволу виконання земляних робіт або підготовчих робіт

один

об’єкт

20-80 50-100
1.1 При будівництві нових об’єктів -/- 20-80 50-100
1.2 При розширенні діючих підприємств -/- 20-80 50-100
1.3 При реконструкції об’єктів -/- 20-80 50-100
1.4 При реставрації об’єктів -/- 20-80 50-100
1.5 При капітальному ремонті об’єктів -/- 20-80 50-100
1.6 При переобладнання об’єктів -/- 20-80 50-100
1.7 При поточному ремонті об’єкті -/- 20-80 50-100
1.8 При ремонті аварійних елементів будинків -/- 20-80 50-100
1.9 При знесенні будівель або споруд -/- 20-80 50-100
1.10 При ліквідації аварій на інженерних мережах -/- 20-80 50-100
2. Несвоєчасне закриття або продовження ордерів (дозволів) на проведення робіт -/- 20-80 50-100
3. Самовільне розміщення або розміщення в не відведених для цього місцях побутових вагон-чиків, контейнерів, ємкостей, інвентарю, прист-роїв, механізмів, транспортних засобів та їх елементів, будівельних матеріалів і конструкцій -/- 20-80 50-100
4. Пошкодження технічного стану інженерно-технічних комунікацій -/- 20-80 50-100
5. Несвоєчасне вивезення матеріалів, будівельних відходів та сміття від розбирання будівель та споруд -/- 20-80 50-100
6. Залишення без догляду об’єктів незавершеного будівництва, реконструкції, ремонту -/- 20-80 50-100
7. Несвоєчасне виконання робіт по відновленню благоустрою після земляних робіт -/- 20-80 50-100
8. Викидання через прорізи будівель необладнаними пристроями сміття, тощо -/- 20-80 50-100
9. Проведення ремонтних робіт на фасадах будинків без застосування захисної сітки -/- 20-80 50-100
10. Самовільне перекриття проїжджої частини вулиці без погодження з ДАІ -/- 20-80 50-100
11. Пошкодження водопровідних мереж   20-80 50-100
12. Порушення утримання об’єктів селищної інфраструктури -/- 20-80 50-100
12.1 Несучих конструкцій будівель та споруд -/- 20-80 50-100
12.2 Окремих конструктивних елементів будинків, споруд та інженерних мереж (даху, водостічних труб, парапетів. Дверей, вікон, вітрин, цоколів, східців, поручнів, балконів, лоджій, водоприймальних пристроїв, лотків, колодязів) -/- 20-80 50-100
12.3 Залишення без нагляду будівель і споруд, які не експлуатуються -/- 20-80 50-100
12.4 Платформ, естакад, мостів, шляхопроводів, транспортних розв’язок, залізничних переїздів, підземних переходів, підпірних стін, сходів та інших інженерних споруд -/- 20-80 50-100
12.5 Рекламоносіїв, засобів інформації і художньо-декоративного оформлення. Елементів зовні-нього і габаритного освітлення, електроопор, таксофонів, майданчиків відпочинку та їх облад-нання, басейнів, фонтанів, павільйонів місць очікувань міського пасажирського транспорту, контейнерів, урн, написів про належність об’єк-тів, вивісок, будинкових та шляхових знаків, світлофорів, паспортів на об’єкти будівництва  та ремонту -/- 20-80 50-100
12.6 Огорож (або відсутність їх на будівельних об’єктах), парканів, галерей, перил -/- 20-80 50-100
12.7 Покриття тротуарів, доріг, площ та їх конструктивних елементів, прибудинкових територій -/- 20-80 50-100
12.8 Пам’ятників, скульптур, погрудь, меморіальних дошок. -/- 20-80 50-100
12.9 Прибудинкових зелених зон, газонів, клумб, квітників, скверів, зелених розподілювачів, паркових меблів, стоянки машин на газонах -/- 20-80 50-100
13. Порушення в утриманні території та забезпеченні належного санітарного стану -/- 20-80 50-100
13.1 Захаращення та несвоєчасне прибирання терто-рії від побутового, будівельного сміття, піску, деревини, опалого листя, гілля, нанесення транспортними засобами на дорогу ґрунту, піску чи інших залишків будматеріалів, мийки автотранспорту у не відведених місцях -/- 20-80 50-100
13.2 Несвоєчасне очищення або вивезення вмісту урн, контейнерів (або їх відсутність), сміттєзбір-ників, використаних матеріалів, конструкцій та залишеного ґрунту, піску, розчину бетону, сумішей -/- 20-80 50-100
13.3 Несвоєчасне прибирання дорожнього покриття, (у межах відведених територій), паркових зон та зон відпочинку, берегової смуги водоймищ -/- 20-80 50-100
13.4 Організація звалищ побутових, будівельних матеріалів і конструкцій, снігу, піску, розчинів, землі тощо у не відведених для цього місцях. -/- 20-80 50-100
13.5 Несвоєчасна ліквідація несанкціонованих звалищ. -/- 20-80 50-100
13.6 Захоронення в землю або виливання на землю використаних матеріалів, відходів виробництва, побутового і будівельного сміття, розчинів, сумішей, бетону та різних екологічно отруйних речовин, сполук. -/- 20-80 50-100
13.7 Накопичення на дорозі розчинів, сумішей, ґрунту, різних матеріалів, побутового сміття та різних відходів виробництва -/- 20-80 50-100
13.8 Спалювання листя, трави, бур’яну, гілля, дере-вини, відходів виробництва, побутового сміття. -/- 20-80 50-100
13.9 Несвоєчасне усунення порослі з будівель, споруд, конструкцій, лунок, дерев -/- 20-80 50-100
13.10 Несвоєчасне знищення бур’янів та об’єктів рослинного карантину, косіння газонів та прилеглих на прилеглих та закріплених територіях -/- 20-80 50-100
13.11 Несвоєчасне зрізання та вивезення сухих гілок, дерев, викорчування пнів та їх вивезення -/- 20-80 50-100
13.12 Несвоєчасне усунення розриттів -/- 20-80 50-100
13.13 Відсутність санітарного паспорта -/- 20-80 50-100
13.14 Відсутність договору на використання питної води для поливу зелених насаджень і присадибних ділянок -/- 20-80 50-100
13.15 Відсутність договору на вивіз сміття -/- 20-80 50-100
13.16 Відсутність сплати на вивіз сміття -/- 20-80 50-100
14. Порушення у розміщенні архітектурних малих форм, рекламоносіїв, елементів зовнішнього благоустрою -/- 20-80 50-100
14.1 Самовільне виконання робіт -/- 20-80 50-100
14.2 Розриття при встановленні павільйонів, кіосків, лотків, гаражів, торгівельних майданчиків, рекламоносіїв (конструктивних елементів), навісів тощо -/- 20-80 50-100
14.3 Встановлення павільйонів, кіосків, лотків, гара-жів, торгівельних майданчиків, рекламоносіїв (конструктивних елементів), навісів тощо -/- 20-80 50-100
14.4 Розміщення торговельних лотків, столиків, мольбертів, візків, автомобілів -/- 20-80 50-100
14.5 Встановлення торшерів, декоративних стінок, огорож, лав, ваз, тощо -/- 20-80 50-100
15. Порушення у розміщенні об’єктів зовнішньої реклами -/- 20-80 50-100
15.1 Самовільне встановлення будь-яких стендів, плакатів, панно, екранів, тумб, вивісок, покажчиків, транспарантів, тролів, зонтів, повітряних куль, тощо -/- 20-80 50-100
15.2 Розклеювання оголошень у не відведених для цього місцях -/- 20-80 50-100
15.3 Самовільне (без дозволу) встановлення (монтаж) рекламоносіїв (конструктивів) -/- 20-80 50-100

Розрахунок стягнень за порушення Правил благоустрою здійснюється за формулою:

С = А * К,

де С – розмір стягнення,

А – розмір неоподаткованого мінімуму громадян,

К – коефіцієнт, що застосовується до одного виду порушення.

Порушники вимог цих Правил та санітарно – гігієнічних правил і норм притягуються до адміністративної відповідальності згідно діючого  законодавства України, а також компенсують в повному обсязі витрати, пов’язані з ліквідацією порушення та заподіяної шкоди.

Селищний голова           Г.О. Загребельна